Skip to content ↓

Who's Who

Senior Leadership Team
Mr D Hennessey Headteacher / DSL
Mrs P Bermingham Assistant Headteacher - Standards and Inclusion / School Council Leader / DSL
Mr N Stopps

Assistant Headteacher - Standards and Curriculum / RE Leader / 

Design & Technology Leader

   
Teaching Team
Mrs L England EYFS Phase Leader
Mrs S Jones Nursery Teacher
Mrs G Gallis Reception Teacher - St Martha Class
Mrs F Norris-Smith Reception Teacher - St Matthew Class / School Travel Plan Leader
Mrs E Costigan Reception Teacher - St Matthew Class / Eco-schools Leader
Mrs C Rough

Year 1 Teacher - St Brigid Class / Year 1 - 3 Phase Leader / Music Leader

Mrs I Mako-Nagy Year 1 Teacher - St Gregory Class / Art Leader
Mr A Johnson Year 2 Teacher - St Clare Class / Computing & Online Safety Leader
Miss A Hardy Year 2 Teacher - St Martin Class / Co-Science Leader
Mrs A Mulherin Year 3 Teacher - St John-Bosco Class / English Leader
Miss B Anandarajah Year 3 Teacher - St Marie Class / Humanities Leader
Miss Doherty Year 4 Teacher - St Margaret Class / Maths Leader
Miss Cassar Year 4 Teacher - St Francis Class
Mr Genuardi Year 5 Teacher - St Christopher Class / PE Leader
Miss Mayanja Year 5 Teacher - St Josephine Class / PSHE Leader
Miss Abdul Year 6 Teacher - St Joan Class / Phase 4 - 6 Leader / Science Leader

Mr Taylor

Year 6 Teacher - St Daniel Class
   
Specialist and Support Teachers
Miss S Arsenault PE Teacher - Gymanstics and Dance
Mrs L Brewin PPA Teacher / MFL Leader
   
Teaching and Learning Support Assistant Team
Mrs Guiheen Nursery Nurse
Mrs Sanchez Nursery 
Mrs New Reception (a.m. only)
Miss Allardyce Reception
Ms Reid Year 1
Mrs Marie-Jeanne Year 1
Miss Vascotta Year 1
Mrs Cooper Year 2
Mrs Madden Year 1 and 2 (ELSA)
Mr Tierney Year 1 and 2 Targeted Support
Mrs Salik Year 3
Mr Martin Year 3 and 4 Targeted Support
Mrs Headley Year 4
Mr Jeal Year 4
Mr Reilly Year 5 and 6 Targeted Support
Ms Fitzpatrick Year 5
Mr Timlin Year 5
Mrs McGuiness Year 6
Mrs Obtulowicz Year 6
Miss Yerserver Year 6
Mrs Cubitt ELSA
   
Family Support
Ms S Mitchell Family Support Worker / DSL
   
Admin and Premises Team
Mrs F Quinn School Business Manager / DSL Administrator
Miss C Mehmet Personal Assistant to the Headteacher
Miss P Heasmen Administrative Assistant and Principal First Aider
Mrs C New Administrative Assistant
Mr D Garvey Site Manager
   
Extended Schools Team
Mrs A Madden Breakfast Club
Mrs L Cooper
Ms K Fitzpatrick
Mrs F McGuiness
Mrs C New After School Club
Mr F Timlin
Mrs M Sanchez
Miss B Anandarajah